78'den 86'ya Haberleri

  Kapat

KIBRIS BARIŞ HAREKATI'nın 41. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN


KIBRIS BARIŞ HAREKATI'nın 41. YILDÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

KIBRIS BARIŞ HAREKATI ÖNCESİ ASKERİ HAZIRLIKLAR
  
 28 MAYISTAN 19 TEMMUZ 1974'E KADAR OLAN SÜRE İÇERİSİNDEKİ FAALİYETLER

Mayıs 1974

KIBRIS ve YUNANİSTAN hükümetlerinin maceraperest üye­lerinin Megalo İdea hayali ile yurtiçi ve yurtdışındaki dengesiz dav­ranışları ve özellikle Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tehdit eden söz ve hareketleri Türk Genelkurmayınca yakından takip edilmiş ve Mayıs 1974'te yayınlanan emirde ;

     "Yunanistan'ın Kıta Sahanlığı sorunu ile ilgili herhangi bir durum içerisinde, yanlış bir değerlen­dirme ile uzak bir ihtimal de olsa Hava Kuvvetleri ile bir baskın ha­rekatına tevessül edebileceği" belirtilerek Türk Silahlı Kuvvetlerince gerekli emniyet tedbirlerinin alınması istenmiştir. 

6'ıncı Kolordu Komutanlığı'nın 28 Mayıs'ta verdiği bir emir­le TÜRK-YUNAN ilişkileri ile ilgili olarak hazırlık durumunun bir kı­sım tedbirlerinin alınmasına başlanmıştı.

    28 Mayıs 1974

Emrin alınmasını müteakip 6'ncı Kolordu Komutanı Korgeneral Nurettin ERSİN, 28 Mayıs 1974'te;

    "Kolordu Harekat Planları'nın ayrıntılı şekilde incelenmesini, Kadro Tatbikatları ile planların ger­çeğe uydurulmasını, muharebe, atış, erken haber verme ve ikaz eğitimlerinin üst düzeye çıkarılmasını,

     İdarî ve lojistik konulardaki noksanlıkları giderici tedbirlerin alınmasını, Kolordu Hava Taburu'nun keşif ve gözetleme eğitimlerini geliştirmesini ve istihbarata karşı koyma tedbirlerinin alınmasını" içeren bir emir yayınlamıştır.

     Özellikle Kıbrıs Adası'na yapılacak bir harekâtın başarı ya da başarısızlıkla sonuçlanmasının Büyük Türk Milleti ve Devleti'nin egemenliği ile dünya kamuoyu üzerinde yapacağı etkileri çok iyi değerlendiren 6'ncı Kolordu Komutanlığı ve ast birlikleri, esasen çok iyi olan eğitim, atış, ikmal ve bakım seviyelerini daha çok yük­seltmek için tamamen tatbiki eğitime yönelmiş ve düşmanın tah­kim edilmiş mevzilerini kısa zamanda ele geçirerek, adanın derin­liklerine süratle ilerleyecek seviyeye erişmişlerdir.

    Yıldız Planları'nda görev alacak diğer birlikler de üstün eğitim, atış ve moral gü­cüne ulaşmış olarak her an göreve hazır duruma getirilmişlerdir.    

 

 

 

 

 

Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili yazının devamını okumak için buraya tıklayınız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu haber 20.07.2015 tarihinde yayına alınmış ve bugüne kadar 896 defa incelenmiştir.
Facebook  Twitter  Google  Google       

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları 1978'den 1986'ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne aittir.