78'den 86'ya Haberleri

  Kapat

Başkomutan'ın izinde Kocatepe'den Belkahve'ye tarihi yürüyüşü.


Başkomutan'ın izinde Kocatepe'den Belkahve'ye tarihi yürüyüşü.

BAŞKOMUTANIN İZİNDE KOCATEPE'DEN İZMİR'E projesi ile ilgili olarak, Devre Derneğimiz tarafından, ilgi duyan ulusal basına verilen haber metni aşağıdadır.

Devre Arkadaşımız Güven Kaya tarafından projelendirilerek, yine kendisi ile birlikte devre arkadaşlarımızın iki yıldır uygulamaya koydukları geleneksel ‘Başkomutanın İzinde Kocatepe'den Belkahve'ye Yürüyüşünün’ üçüncüsü, 26 Ağustos-8 Eylül 2015 tarihleri arasında Mustafa Kemal’in intikal ettiği güzergâhta yapılacaktır.

Yoktan var edilen Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Taarruzda elde edilen kesin zafer sonrasında kurulabilmiştir. Bu zafer dünya harp tarihine altın harflerle geçmiş birkaç zaferden biridir. Sürekli olarak geçmişe ait faciaların öne çıkarıldığı ve anıldığı bu topraklarda, laik, sosyal ve hukuk devleti niteliği olan Türkiye Cumhuriyetinin en önemli zaferinin hangi zorluklar içerisinde gerçekleştirildiğini yaşamak ve hatırlatmak istiyoruz.
Biz subayların Ebedi ve Tek Başkomutanı ve ülkemizin kurucusu olan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, daha büyük taarruz başlamadan önce subaylara en önemli görevi vermiştir:

Arkadaşlar;
Milletin bağımsızlığı ihlal edilirse bunun vebali subaylara ait olacaktır. Subaylar, izah ettiğim yüce, mukaddes ve bütün açılardan üzerlerine düşen vazife itibariyle, bütün mevcudiyetleriyle ve bütün ferasetleriyle, giriştiğimiz bağımsızlık mücadelesinde birinci derecede faal ve fedakâr olmak mecburiyetindedirler. Şahsi ve hususi hayatları itibariyle de subaylar, fedakârlar sınıflarının en önünde bulunmak mecburiyetindedirler. Çünkü düşmanlarımız herkesten evvel onları öldürürler. Onları aşağılar ve hor görürler. Hayatında bir an bile olsa subaylık yapmış, subaylık izzetinefsini, şerefini duymuş, ölümü küçümsemiş bir insan, hayatta iken düşmanın tasarladığı ve reva gördüğü bu muamelelere katlanamaz.
Onun yaşamak için bir çaresi vardır;
Şerefini korumak!
Hâlbuki düşmanlarımızın da kastettiği, o şerefi ayaklar altına almaktır. Dolayısıyla subay için “ya istiklal, ya ölüm” vardır.
Fakat arkadaşlar ölmeyeceğiz. Bağımsızlığımızı muhafaza ederek yaşayacağız ve milletimizi daima bağımsız görmekle bahtiyar olacağız!
Mustafa Kemal Paşa
Afyonkarahisar Kolordu Dairesi’nde Subaylara Hitaben Konuşma
31 Temmuz 1920

1978’den 1986’ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri olarak biz subaylar, aldığımız bu görevi, bugüne kadar en iyi şekilde yerine getirdiğimize inanıyoruz. Bundan sonra da Ebedi Başkomutanımızın ve milletimizin bize olan güvenini sarsmayacağımızın bir işareti olarak, üzerimize düşen tüm sosyal projeleri üretip, uygulayacağımızın sözünü yapacağımız bu faaliyet ile veriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu haber 23.08.2015 tarihinde yayına alınmış ve bugüne kadar 1403 defa incelenmiştir.
Facebook  Twitter  Google  Google       

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları 1978'den 1986'ya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'ne aittir.